HAFT MOTYL I BRATKI

haft

Opis wykonania haftu:
materiał - len obrazkowy 30 ct w kolorze kości słoniowej
nici - mulina DMC
wg projektu:  Véronique Enginger

książka: Oiseaux, papillons et petites bêtes au point de croix

haft
Dodaj podpis      Dzisiaj trochę o szczęściu. Dlaczego ten temat? Ponieważ, niedawno oglądałam film, pt. "Jak dogonić szczęście", zekranizowany na podstawie powieści autorstwa Francois Lelord "Podróże Hektora". (Tak na marginesie, nie mogłam uwierzyć, że nie przeczytałam wcześniej książki, ale kilka dni temu udało mi się zdobyć jeden egzemplarz w antykwariacie). 
Wracając do tematu, ten film to współczesna baśń dla dorosłych, nawiązująca do historii Małego Księcia. Głównym bohaterem jest Hektor, psychiatra prowadzący bardzo uporządkowane i proste życie. Do szczęścia potrzebuje tylko spokoju i rutyny. (Skąd ja to znam?). Nie ma przyjaciół, ale za to ma dziewczynę Klarę, która jest idealną partnerką. 
    W pewnym momencie Hektor zdaje sobie sprawę, że nie potrafi pomóc swoim pacjentom w osiągnięciu szczęścia, dlatego też wyrusza w podróż dookoła świata zabierając ze sobą notes i sześć ekologicznych ołówków do robienia notatek (oczywiście prezent od idealnej partnerki). Na swojej drodze spotyka między innymi: prostytutkę, buddyjskiego mnicha, biznesmena, handlarza narkotyków, profesora oraz swoją pierwszą dziewczynę. Wszystkim napotkanym w trakcie podróży ludziom Hektor zadaje jedno pytanie: Czy uważasz się za szczęśliwą osobę?
      A oto najciekawsze odpowiedzi, które udało mu się zapisać:
Robienie porównań niszczy szczęście.
Szczęście to przebywanie z ludźmi, których się kocha.
Dążenie do celu poprawia humor.
Wiele osób widzi szczęście tylko w przyszłości.
Szczęście to możliwość kochania więcej niż jedną kobietę na raz (miałam tego nie pisać).
Aby być szczęśliwym czasem lepiej nie wiedzieć wszystkiego.
Poszukiwanie szczęścia nie może być celem.
Unikanie szczęścia nie prowadzi do szczęścia.
Jeżeli twoje szczęście unieszczęśliwia innych, to jak może być szczęściem.
Umysł może boleć tak samo jak ciało.
Szczęśliwym jest ten, kogo kochają takiego jaki jest.
Strach to przeszkoda przed szczęściem.
Szczęście to czuć, że się żyje pełnią życia.
Szczęście to świętowanie.
Słońce i morze to szczęście dla wszystkich.
     Na koniec zostawiam Was ze słowami profesora Coremana:
Wszystko na świecie idzie do góry, a szczęście w dół. Ilu z nas pamięta tę chwilę z dzieciństwa, gdy doświadczaliśmy szczęścia, jako stanu istnienia? Moment pełnej radości, kiedy wszystko na zewnątrz i w środku było w porządku. Teraz tworzymy kolonię dorosłych i wszystko wciąż jest źle. Chcemy przywrócić tę chwilę, ale im bardziej skupiamy się na własnym szczęściu, tym bardziej się nam wymyka. Tylko podejmując inną aktywność, jak skupienie, zgłębianie, natchnienie, komunikacja, odkrywanie, uczenie się czy taniec doświadczamy szczęścia jako produktu ubocznego. Powinniśmy zająć się nie tyle pogonią za szczęściem, co czerpaniem go z pogoni.
haft

haft


 

Komentarze